pravidla
Stolní hokej - ŠPRTEC
Stručná pravidla hry:
1. Při zahájení hry má každý hráč na své straně hřiště rozmístěno šest hracích kamenů, tři útočníky na bodech vyznačených na středovém kruhu, dva obránce před vlastním brankovištěm a brankáře na brankové čáře své branky. Na středový bod hřiště se položí puk.
2. Hrací deska má vnitřní rozměry 122 * 60 cm. Mantinel je vysoký 3 cm a je v rozích zaoblen. Hrací kámen je 6 mm vysoký a má průměr 3 cm (brankář má výšku dvojnásobnou). Puk je rovněž vysoký 6 mm, s průměrem 18 mm.
3. První tah je nutno provést středním útočníkem. Potom má každý hráč k dispozici střídavě vždy jeden tah, při kterém krátkým úderem hokejky uvede do pohybu některý ze svých kamenů ve snaze zasáhnout kotouč a odrazit ho do soupeřovi branky. Při tahu není ovšem podmínkou zasáhnout kotouč. Po každém tahu vyčkají hráči úplného zastavení hracích kamenů i kotouče a teprve potom pokračují ve hře. Po dosažení branky se opět rozehrává ze základního postavení, první tah vykoná hráč, který branku inkasoval.
4. Než narazí hrací kámen, uvedený do pohybu jedním z hráčů, do libovolného hracího kamene protihráče, musí se nejprve dotknout puku, hrazení, nebo konstrukce branky. V případě, že se tak nestane a pohybující se hrací kámen narazí přímo do soupeřova kamene, má soupeř právo na dva po sobě následující tahy.
5. Stát v brankovišti, nebo dotýkat se čáry brankoviště smí pouze brankář bránícího mužstva. Stojí-li v brankovišti nebo se dotýká čáry brankoviště jiný z hracích kamenů bránícího mužstva a je zasažen kotoučem, který vystřelil protihráč, jde o nedovolené bránění a soupeř zahrává trestné střílení. Stojí-li v brankovišti hrací kámen útočícího mužstva, smí být tento hrací kámen beztrestně zasažen brankářem bránícího mužstva.
6. Trestné střílení - puk se postaví na středový bod hřiště, hrací kámen na středový bod obvodu kruhu na vzdálenější straně branky. Následují tři tahy. Prvním se hrací kámen musí dotknou kotouče, ale nesmí vstřelit branku. Druhým a třetím tahem může branku vstřelit. Brankář stojí v základním postavení. Není-li po třetím tahu dosaženo branky, penalta končí neúspěšně. Po trestném střílení hra znovu začíná ze základního postavení a první tah má hráč, proti kterému bylo trestné střílení zahráváno.
7. Za gól je považován každý kotouč, který skončí nadpoloviční většinou svého objemu v kterékoli brance po řádně provedeném tahu (vlastní branka platí i po neregulérním tahu). Kotouč, který se svým obvodem dotýká vnitřní pomocné brankové čáry, je větší částí v brance a musí být uznán jako gól. Brankář (či jiný vlastní nebo soupeřům hrací kámen) nacházející se za pomocnou brankovou čárou nechytá a puk od něj odražený je uznán jako gól.
Zde je odkaz na - ÚPLNÁ PRAVIDLA HRY (soubor ke stažení).